toplinska izolacija podova
Kvalitetna izolacija za vaše ugodno mjesto za odmor
Glavna funkcija toplinske izolacije je osigurati toplinsku udobnost doma. Što to znači u praksi? To je ugodan osjećaj koji potiče opću dobrobit i omogućuje nam opuštanje ili rad u optimalno izoliranom kućnom okruženju.
Poboljšajte udobnost doma

U prostrijama u kojima boravimo važan je pravilan prostorni raspored temperatura, pogotovo temperaturne razlike po visini i na razini podova, koja bi trebala biti u rasponu od 19-26 °C. Osim temperaturnih razlika, osjetne su i temperaturne razlike u tzv. radijacijsko-zračećoj zoni. To u praksi znači količina topline koja se zračenjem dijeli između grijaće površine tijela i pojedinih okolnih površina u prostoru.

U svakoj etaži kuće potrebno je dobro paziti na potrebe i mogućnosti postavljanja izolacije i podova. Ukoliko kuća nema podrum, a temeljna ploča (koja je u kontaktu s tlom) se nalazi ispod podne konstrukcije, važna je dobra toplinska izolacija same temeljne ploče. U tom slučaju potrebno je osigurati da što manje topline napusti objekt. 

Pogled izolaciju suvremene zgrade

U novim zgradama danas se obično koristi takozvana perimetralna izolacija kod izlijevanja podnog sloja. Prilikom odabira potrebno je uzeti u obzir činjenicu da se izolacija može razlikovati po vrsti i imati različite funkcije.

Ako naša kuća ima podrum, najčešće se izvodi izolacija stropa podruma, jer je to vrlo učinkovito, jednostavno i ekonomično. Uz to se može napraviti (lakša) dodatna izolacija poda iznad podruma.

U prizemlju se izolacija postavlja na nosivu konstrukciju, uz prethodno izvođenje hidroizolacije. Od prvog kata nadalje obično se radi bez glavnog hidroizolacijskog sloja, a podna konstrukcija ista kao u prizemlju.

Odaberite pravu izolaciju

Na raspolaganju imamo nekoliko vrsta toplinske izolacije koje se mogu koristiti u podovima za poboljšanje toplinske učinkovitosti. U nastavku saznajte više o svakom materijalu i odaberite onaj koji odgovara vašim potrebama.

1. Mineralna vuna: ovo je izolacijski materijal koji se često koristi za izolaciju podova. Mineralna vuna dostupna je u obliku listova ili rola. Vrlo je popularna zbog svojih izvrsnih toplinsko izolacijskih sposobnosti. Dijeli se na staklenu i kamenu vunu.
2. Staklena vuna: ovaj izolacijski materijal izrađen je od topljenog stakla. Staklena vuna dostupna je u obliku ploča ili rola, ima dobra toplinsko izolacijska svojstva. Međutim, zbog veće stišljivosti ne preporuča se koristiti na podovima.
3. Kamena vuna: kamena vuna je mineralni izolacijski materijal. Zbog svoje visoke otpornosti na požar pogodan je tamo gdje se javljaju veće temperaturne razlike. Uglavnom se koristi za podove, i to zbog svoje najveće prednosti, akustičnih svojstava koja nadmašuju čak i polistiren.
4. Ekspandirani polistiren (EPS): tvrdi pjenasti materijal koji ima dobru izolacijsku vrijednost i otporan je na vlagu.
Dostupan je u obliku ploča.
5. Ekstrudirani polistiren (XPS): ekstrudirani polistiren je čvrsti pjenasti materijal s izvrsnom toplinskom izolacijom. Otporan je na vlagu i pogodan za izolaciju podova u dodiru s tlom.
6. Poliuretanska ploča (PIR): poliuretanska ploča je pjenasta izolacija srednje tvrdoće koja se često nanosi i kao pjena za prskanje. Ima izvrsna izolacijska svojstva i može čvrsto popuniti praznine.
7. Celulozna izolacija: ova vrsta izolacije često se koristi za popunjavanje šupljina ili praznina u podu. Izrađena je od recikliranih novina i ima dobra izolacijska svojstva.

Odabir određene vrste toplinske izolacije uvijek ovisi o specifičnim potrebama objekta, lokalnoj klimi i mnogim drugim čimbenicima. Važno je osigurati pravilnu ugradnju i poštivanje građevinskih propisa kako bi se postigla maksimalna toplinska učinkovitost.