PODNi ESTIRISi
Koji estrih ugraditi i gdje?
Životni vijek poda ovisi o nekoliko čimbenika. Naravno, ovisi o površinskoj obradi, ali i o kvaliteti podloge. Nosivi i izravnavajući sloj neophodan je za postavljanje obloge podova i njihovo daljnje funkcioniranje. Ako su neravnine podloge prevelike, pod se može lokalno grubo izravnati npr. cementnim estrihom potrebne debljine.
Cementni estrisi

Estrih čini međusloj na koji se postavlja podna obloga. U pravilu najčešće se koriste cementni estrisi. Vodootporan je i pogodan za unutarnju i vanjsku primjenu. Njegova čvrstoća čini ga pogodnim za stambene prostore, podrume, pomoćne prostorije i garaže.

Prema načinu ugradnje, cementne estrihe dijelimo na plivajuće estrihe koji su od podloge odvojeni slojem zvučne ili toplinske izolacije, vezane estrihe koji se lijepe izravno na podlogu, i klizne estrihe, koji su od podloge odvojeni razdjelnom folijom. U stambenim prostorima postavljaju se plivajući estrisi za dobru toplinsku i zvučnu izolaciju. Cementni estrih može se izvoditi i kod podnog grijanja.

Općenito, cementni estrih veže sporije od kalcij-sulfatnog estriha, i manje je fleksibilan. Mora se održavati vlažnim tijekom procesa očvršćavanja kako bi se spriječila pojava pukotina. Vlažnost se može održavati, na primjer, postavljanjem navlaženog geotekstila ili prekrivanjem površina PE folijom. Ugradnja estriha preporučuje se samo u toplijim vremenskim uvjetima. Također treba imati na umu da standardna debljina estriha treba biti najmanje 30 mm.

Preporučamo izradu dilatacijskih spojeva na površinama većim od 40 m². Svrha dilatacijskih spojnica na većem području je osigurati da se podloge estriha mogu slobodno pomicati jedna u odnosu na drugu, i spriječiti prijenos vibracija i zvuka. 

Anhidritni estrisi

Anhidritni estrisi nude mnoge prednosti u odnosu na tradicionalne cementne estrihe. Lako se izvode i brzo suše, što štedi vrijeme i olakšava rad. Ovi estrisi su tekuća masa koja se razlijeva po površini. Može se strojno ugrađivati u nekoliko međusobno povezanih prostorija odjednom. U ovom slučaju nije potrebno dodatno rasprostiranje, zbijanje i zaglađivanje. U praksi to znači da se s anhidritnim estrihom mogu izvesti veće površine bez dilatacijskih fuga i bez dodatne armature. To je obično estrih na bazi kalcijevog sulfata koji se samonivelira i očvršćuje bez napetosti, što ga čini idealnim za podno grijanje. Njegova velika prednost je što ne povećava volumen niti se pretjerano skuplja.

Anhidritni samonivelirajući estrisi su modernija varijanta cementnih estriha. Razlikuju se prvenstveno po dodacima koji utječu na njihovu viskoznost, a time i na fluidnost. Također su mnogo fleksibilniji od cementnih estriha i imaju manju debljinu nanošenja, što je prednost kod sanacije zgrada. Anhidritni estrisi su samonivelirajući, što omogućava stvaranje točne ravnine.

Anhidritni estrisi imaju bolju toplinsku vodljivost jer materijal čvrsto okružuje cijevi podnog grijanja. Time nudi najbolji mogući prijenos topline između cijevi podnog grijanja i poda. Za naknadnu ugradnju podnog grijanja postojeći estrih se može izdubiti kako bi se mogle postaviti grijaće spirale. Međutim, za to je strop podruma potrebno izolirati odozdo. Ova vrsta estriha mora se održavati vlažnom tijekom stvrdnjavanja. 

Vezani ili plivajući estrih

Odabir plivajućeg ili vezanog estriha ovisi o specifičnim potrebama projekta, kao i o vrsti poda i okruženju u kojem će se postavljati. Plivajući estrih prikladniji je za kućne interijere i nešto se lakše postavlja. Dok se vezani estrih češće koristi u komercijalnim prostorima i tamo gdje je potrebna visoka stabilnost i trajnost poda.

Estrih vezan na podlogu prati sve deformacije podloge. Uglavnom se koristi kao izravnavajući sloj ili za poboljšanje svojstava podne površine. Posebno je izdržljiv i stoga se često koristi u garažama ili drugim područjima koja su izložena velikim opterećenjima.

Plivajući estrih nanosi se na podlogu bez izravne veze s njom. Obično je odvojen od podloge razdjelnim slojem (toplinska ili zvučna izolacija). Najčešće se koristi u stambenim prostorijama. Ovaj estrih djeluje potpuno neovisno o podlozi, horizontalno i vertikalno. Zahvaljujući svojim svojstvima, može učinkovito smanjiti prijenos buke između katova i povećati udobnost korisnika prostora.

  • Minimalne debljine plivajućeg estriha:
    • Tekući estrih na bazi kalcijevog sulfata F4: minimalno 35 mm
    • Tekući estrih s kalcijevim sulfatom F5: 30 mm
    • Kalcij sulfatni estrih F4: 45 mm
    • Kalcij sulfatni estrih F5: 40 mm
    • Kalcij sulfatni estrih F7: 35 mm
    • Cementni estrih F4: 45 mm
    • Cementni estrih F5: 40 mm
Vidljiva glazura

Moderne, minimalističke površine industrijskog izgleda postižu se korištenjem estriha bez završne obloge. To je visokokvalitetni estrih, brušen i poliran, vrlo dobre izdržljivosti i dugog vijeka trajanja.